sitodruk

Sitodruk ręczny

Sitodruk jest jedną z najstarszych metod wykonywania nadruków. W naszej pracowni stosowany jest przy wykonywaniu nadruków na koszulkach i innych tekstyliach – na bluzy, kurtki, płaszcze,  kamizelki odblaskowe, itp. Wykorzystywany jest do drukowania jedno- i wielobarwnego. Sitodruk ma bardzio bogate zastosowanie takze w innych dziedzinach, jest stosowany takze do druku, na papierze, tekturze, foliach, metalach i innych materiałach np. płytach z tworzyw sztucznych, metalach (np. plakatów, etykiet, opakowań, kalkomanii, reklam) oraz na przedmiotach uformowanych, tzw. kształtkach z różnych materiałów, m.in. na butelkach szklanych i z tworzyw sztucznych, pojemnikach na butelki, płytach kompaktowych, płytach czołowych urządzeń i przyrządów kontrolnych, itp. Bywa też używany do wyrobu obwodów drukowanych i klawiatur membranowych, wykonywania nadruków na koszulkach. Sitodruk stosowany do druku na wyrobach włókienniczych jest zwany filmodrukiem zaś stosowany w grafice artystycznej i użytkowej – serigrafią.

Uniwersalność, sitodruk jest niezwykle uniwersalną techniką znakowania. Można stosować ją na wielu rodzajach materiałów, takich jak: tkaniny, bawełna, dzianiny, a także drewno czy tworzywa sztuczne. Dlatego też może być wykorzystywany do znakowania zarówno toreb, odzieży, parasoli, czapek, jak i gadżetów plastikowych, drewnianych oraz skórzanych.

Proces druku. Nadruki wykonuje się przetłaczając farbę na podłoże przez matrycę (ręcznie lub z użyciem pras sitodrukowych). Matryca jest wykonana jako gęsta siatka o bardzo drobnych oczkach rozpięta na prostokątnej ramie. Cała powierzchnia matrycy pokryta jest emulsją za wyjątkiem miejsc stanowiących obraz nadruku. Podczas drukowania farba drukowa jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem jest przeciskana przez wolne oczka siatki. Jedna matryca pozwala na nałożenie jednego koloru. Aby uzyskać wielokolorowe nadruki trzeba przygotować odpowiednią liczbę matryc. Tak powstają bardzo trwałe nadruki na koszulkach.

Trwałość, proces drukowania i zastosowanie bardzo wytrzymałych farb drukarskich gwarantuje, że nadruki będą odporne między innymi na promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne czy pranie. Dzięki dużej ilości i rodzajów farb, możliwe jest uzyskanie niezwykle wyrazistych i w pełni nasyconych barw. Możliwe jest też uzyskanie kolorów i efektów niemożliwych do uzyskania innymi metodami druku np. kolor złoty, srebrny, fluorescencyjny, odblaskowy, puchnący, i wielu wielu innych.

Cena. Dla dużych nakładów to jedna z najtańszych technik znakowania. Pomimo że samo rozpoczęcie produkcji jest dość kosztownym etapem, to jednak koszt przygotowanie matryc drukowych i uruchomienia produkcji rozkłada się na liczbę wykonanych nadruków. Sam proces wykonywania nadruków jest więc już bardzo tani.

Sitodruk, nadruki DTG, nadruki na koszulkach – Warszawa